بلاگ

تاریخچه دمنوش و انواع دمنوش ها (قسمت اول)

دمنوش چیست ؟تاریخچه دمنوش ! همه چیز درباره دمنوش‌ها

تاریخچه دمنوش و انواع دمنوش ها (قسمت اول)

دمنوش چیست

دمنوش یک نوع نوشیدنی است که در آن تیکه‌ای از گل، برگ، ساقه، ریشه، دانه و پوست میوه یا اجزای دیگر گیاهان دارویی که قابل حل در آب است را به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌‌دهند. دم کردن یا گرفتن عصاره به وسیلهٔ آب یکی از متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش به کار بردن داروهای گیاهی است.

دمنوش

تاریخچه دمنوش

تاریخچهٔ دم‌نوش را نمی‌توانیم از تاریخچهٔ گیاهان دارویی جدا کنیم.گیاهان دارویی منشأ طبیعی دارند و در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض کم‌تری را ایجاد می‌کنند، اما مصرف بی‌رویه یا غیرعلمی این گیاهان می‌تواند موجب عوارض ناخواسته و حتی مسمومیت‌های شدید شود. در نتیجه مصرف دم‌نوش‌ها هم مثل داروهای شیمیایی باید با آگاهی و بعد از اطلاع از سازوکار عمل آن‌ها باشد. برای نمونه مصرف گل گاوزبان ایرانی به‌تنهایی در افرادی که فشار خون بالا دارند، می‌تواند به‌شدت خطرناک باشد. مادران باردار یا شیرده تنها پس از مشاوره با پزشک، مجاز به مصرف دم‌نوش‌ها هستند. در دم‌نوش‌های ترکیبی معمولاً چند گیاه جهت یک رسیدن یک منظور و هدف با هم ترکیب می‌شوند، برای مثال گروهی از دم‌نوش‌های ترکیبی انرژی‌زا هستند و بعضی دیگر کم‌کنندهٔ فشارخون و گروهی دیگر آرام‌بخش هستند که برخلاف انرژی‌زاها که ضربان قلب و انرژی را افزایش می‌دهند، به آرامش و تنش‌زدایی از بدن کمک می‌کنند.

دمنوش

 

انواع دمنوش

دمنوشها به سه دسته جوشانده، خیسانده، دم کرده تقسیم می‌شوند

جوشانده

برای آماده کردن جوشانده باید بین ۱۰ تا ۴۰ گرم از گیاهان مورد نظر را در یک لیتر آب به موت یک شب بخیسانید و سپس آن را بجوشانید تا زمانی که یک چهارم از آب باقی بماند، جوشانده یک روش بسیار قدیمی است و بیشتر به منظور مقاصد درمانی استفاده می‌شود.

دمنوش

خیسانده

طرز تهیه این دمنوش هایی که در دسته خیسانده هستند این است که دیگر از گرما استفاده نمی‌کنیم.۱۰ الی ۲۰ گرم از گیاهی که مد نظرمان است را در ۲۵۰ میلی لیتر آب گرم مخلوط می‌کنیم و به مدت ۱۲ ساعت اجازه می‌دهیم خیسانده شود و بعد از آن تفاله ها را جدا می‌کنیم و این مایع همان دمنوش خیسانده شده مورد نظر است.

دمنوش

دم کرده

در روش دم کرده فقط گیاه را در آب جوشانده و دیگر نیازی نیس که آب آن تبخیر شود. که روش دم کردنی یکیاز رایج ترین روشها است و اکثرا به خصوص در کافه ها و کافی شاپ ها از این روش برای درست کردن دمنوش استفاده می کنند.

دمنوش

 

در این یادداشت سعی کردیم شما را با مفهوم دمنوش و تاریخچه آن و انواع دمنوش آشنا کنیم در آینده نزدیک دستور تهیه انواع دمنوش ها و خواص دارویی آنها برایتان خواهیم نوشت پس این صفحه را دنبال کنید.

این مطلب ادامه دارد

“با ما به هدفت نزدیکتری”

خانه باریستا ایران

اطلاعات تماس:                                    شماره های تماس ضروری:

۰۲۱-۸۸۲۷۹۴۰۰                                     ۰۹۹۰۲۳۸۵۵۲۰

۰۲۱-۸۸۲۷۹۵۰۰                                     ۰۹۱۲۴۱۶۳۹۵۴

۰۲۱-۸۸۲۴۶۵۹۰

۰۲۱-۸۶۰۱۸۰۶۲

ساعت تماس : ۹ صبح الی ۱۸ عصر

منبع : coffeeeshop.com

مطالب مرتبط :

– آموزش قهوه ، باریستا و مدیریت کافی شاپ

– آموزش تخصصی لاته آرت – طراحی روی قهوه

– آموزش تخصصی صبحانه

– آموزش تخصصی قهوه های دمی | موج سوم

– دوره ی آشپزی تخصصی فست فود و پیتزا – ایتالیایی و آمریکایی

– آموزش تخصصی نوشیدنی های سرد | میکسولوژی مولکولی

– آموزش تخصصی رُست قهوه – برشته کاری قهوه

– آموزش تخصصی کیک و شیرینی کافی شاپی – آموزش شیرینی پزی

– آموزش تخصصی مدیریت کسب و کار کافه و رستوران

– دوره آمادگی جهت شرکت در مسابقات قهوه ، باریستا و لاته آرت

با کلیک رو عکس زیر نمونه ویدیوهای آموزشی را در کانال آپارت ما مشاهده نمایید

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان شبانه روزی
از طریق واتساپ ارسال کنید