بلاگ

مقایسه روغن‌های مایع خوراكی

مقایسه روغن‌های مایع خوراكی

کافی شاپ . کام : هر چند كه بیماری‌های ناشی از شیوه زندگی در سراسر دنیا رتبه اول را دارند، اما هنوز آگاهی مردم برای پیشگیری از بیماری‌ها چندان كافی نیست؛ برای مثال، در چند سال اخیر موج عظیمی برای مصرف نكردن روغن‌های جامد كه در بروز بسیاری از بیماری‌ها نقش دارند به راه افتاد و اگرچه تا اندازه‌ای مفید بود، ولی در این هشدارها به این نكته مهم كمتر پرداخته شد كه: “فقط مایع بودن روغن كافی نیست، بلكه ما با انواع روغن‌های مایع خوراكی روبه‌رو هستیم كه نحوه استفاده‌شان با هم متفاوت است و در صورت بی‌توجهی به این موضوع ممكن است با مشكل مواجه شویم.”

در حال حاضر، رایج‌ترین روغن‌های مصرفی مایع، گیاهی بوده و شامل كانولا، آفتابگردان، زیتون، سویا، ذرت و هسته انگور هستند.

درباره این روغن‌ها دكتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، با یك نگاه كلی می‌گوید: “از آنجا كه این روغن‌ها همگی از فرآورده‌های گیاهی و به اصطلاح عوام روغن مایع هستند، بر روغن‌های جامد به دلیل سرشار بودن از اسید‌های چرب اشباع ارجحیت دارند. اما در میان روغن‌های فوق، تركیب اسیدهای چرب كمی با یكدیگر متفاوت است و در دانش تغذیه حفظ یك نسبت متعادل بین دریافت این اسیدهای چرب توصیه شده است.”
:: كانولا، مقاوم‌ترین روغن

كانولا، روغنی است كه با برخورداری از مقادیر قابل توجهی اسیدهای چرب غیر اشباع، نه تنها باعث افزایش كلسترول خون نمی‌‌شود، بلكه می‌تواند در كاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی نیز موثر باشد.

دكتر ابوالفتح شجاعی، فوق تخصص میكروبیولوژی مواد غذایی می‌گوید: این روغن دارای ویتامین E فراوانی است. از آنجا كه این روغن بدون كلسترول بوده و اسیدهای چرب غیر اشباع دارد، برای كاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بسیار موثر است.

علاوه بر این ها، نقطه دود این روغن 220 درجه سانتی‌گراد است، طوری كه تا 200 درجه سانتی‌گراد حرارت، هیچ‌گونه پراكسیدی تولید نمی‌‌شود و در بین روغن‌های گیاهی موجود در برابر حرارت دوام بیشتری دارد.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
:: روغن زیتون، نگهبان قلب

اگر از آن دسته افرادی هستید كه به جای سس، از روغن زیتون برای طعم و مزه سالاد خود استفاده می‌كنید، دكتر كشاورز، مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشكی تهران به شما می‌گوید:”به این طریق شادابی و طراوت پوست، سلامتی قلب و عروق خود را افزایش می‌دهید. این روغن، عملكرد محافظتی برای معده داشته و این ارگان را از زخم و التهاب مصون نگه می‌دارد. ناگفته نماند كه این روغن سبب افزایش ترشح صفرا و هورمون‌های لوزالمعده می‌‌شود، در نتیجه می‌‌تواند از تشكیل سنگ‌های صفراوی نیز جلوگیری كند.”

به تازگی نتایج تحقیقی نشان داده است كه در روغن زیتون نوعی آنتی‌اكسیدان وجود دارد كه گلبول‌‌های قرمز خون را از صدمه محافظت می‌‌كند. اما به رغم تمامی این فواید بهتر است از حرارت دادن زیاد روغن زیتون پرهیز كنید. دكتر كشاورز تاكید می‌كند مواد غذایی حاوی روغن زیتون، باید با حرارت ملایم و آرام پخته شوند. اما در كل نباید فراموش كرد كه روغن زیتون (از هر نوعی كه باشد)، در مقایسه با روغن‌های دیگر، بهترین است.
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

:: روغن آفتابگردان مثل روغن زیتون

این روغن برای سرخ كردن و پخت و پز مواد غذایی، كاربرد گسترده‌ای دارد و حاوی 5 تا 16 درصد اسیدهای چرب اشباع شده است و بر همین اساس برخی متخصصان قلب و عروق آن را در كنار روغن زیتون، از بهترین روغن‌ها برای پیشگیری از مشكلات قلبی و عروقی می‌دانند. اما متاسفانه مصرف زیاد از حدش نیاز به ویتامین E را بالا می‌برد، بنابراین نباید تنها روغن مصرفی خانواده‌ها باشد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org :: روغنی از سویا

اگر می‌خواهید از فواید روغن سویا بهره ببرید، از آن برای سرخ كردن مواد غذایی استفاده نكنید، بلكه آن را برای دم كردن برنج ، پختن موادغذایی با حرارت پایین و برای سالاد مصرف كنید. دكتر كشاورز می‌گوید:”تحقیقات مشخص كرده اند كه مصرف غذاهای حاوی سویا و فرآورده‌هایش، موجب پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق، سرطان‌ها از جمله سرطان‌های وابسته به هورمون نظیر پستان و پروستات می‌شود.” بنابراین چه بهتر كه روغن این گیاه نیز در برنامه غذایی روزانه تان، سهمی داشته باشد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org :: روغن‌ هسته انگور

منبع روغن هسته انگور كه از تفاله میوه تهیه می‌شود، شامل ساقه، هسته‌ها و پوست دانه انگور است. دكتر كشاورز می‌گوید: “روغن هسته انگور منبع خوبی از اسیدهای چرب غیر اشباع به شمار می‌رود و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و فشار خون را كاهش می‌دهد.” این روغن سرشار از ویتامین E است، بنابراین با مصرفش احتمال بروز سكته، سرطان و بیماری‌های قلبی كم می‌شود. این روغن كلسترول ندارد، HDL (كلسترول خوب) را افزایش و LDL (كلسترول بد) را كاهش می دهد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org :: روغن ذرت

از سال‌ها قبل، روغن ذرت نیز به‌عنوان ماده كاهش دهنده كلسترول شناخته شده، ولی نكته اینجاست كه روغن ذرت هر دو جزء بد و خوب كلسترول یعنی HDL و LDL را كاهش می‌دهد، یعنی به اصطلاح كلسترول كل را كم می‌كند، در حالی كه HDL جزء مفید كلسترول است و چه بهتر كه كاهش داده نشود. علاوه بر این ها، روغن ذرت برای درمان اگزما و بیماری‌های پوستی نیز مفید است. یادتان نرود كه این روغن دارای پایداری زیادی نسبت به اكسیداسیون بوده و برای مصارف مختلفی از جمله پخت و پز، سرخ كردن و سالاد گزینه مناسبی بوده و دارای مقاومت نسبتا خوبی در برابر حرارت است.

در پایان، تمامی متخصصان فوق بر این نكته تأكید داشتند كه نباید در مصرف روغن‌ها زیاده روی كرد، زیرا به هر حال انرژی زیادی دارند و به راحتی موجب افزایش وزن می‌شوند. به علاوه در حین مصرف شان باید به اصل تنوع و تناسب توجه داشت و هرگز نباید فقط یك روغن خاص را هر چند سالم است، مورد استفاده قرار داد.
اتتهای پیام ، سایت کافی شاپ . کام  :: شماره پیام : 250

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان شبانه روزی
از طریق واتساپ ارسال کنید