بلاگ

هنر طراحی روی قهوه حمیدرضا بصیری را به برزیل فرستاد .

اين مطلب را در گوگل محبوب کنيد {plusone lang=fa}

بعد از قهرمانی در مسابقات باریستا و سفر به ایتالیا ، هنر طراحی روی قهوه حمید رضا بصیری را به برزیل فرستاد ،جوان با استعداد ایرانی پس از این که در مسابقات رسمی باریستای ایران قهرمانی را از آن خود کرد و ایتالیایی شد ،اینبار در مسابقات لاته آرت ایران نیز قهرمان شد تا برزیلی شود ، خیلی اتفاق خوبی است که با نشان دادن هنر نقاشی بر روی قهوه بتوان به برزیل، سرزمین‌ قهوه‌ها سفر کرد، حالا این اتفاق برای حمیدرضا بصیری از خانه باریستای ایران اتفاق افتاد ، بی شک قهرمانی های حمید رضا بصیری امسال ادامه دارد و شاید در مسابقات ملی امسال اولین هتریک مسابقات قهوه ایران را شاهد باشیم .

http://www.coffeeeshop.com/%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1/image?view=image&format=raw&type=img&id=1549

قهوه ، باریستا ، مسابقه ، مسابقات ، لاته آرت ، لته آرت ، کافه ، کافی ، آموزش قهوه و باریستا ، آموزش کافی شاپ

به گزارش سایت کافی شاپ ، دومین دوره مسابقات باریستای ایران با موضوع لته آرت (هنر طراحی با شیر روی قهوه) كه در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد قهرمان خود را شناخت. این مسابقات روز چهارشنبه ۲۷ آبان ماه آغاز شد و طي ۳ روز باریستاهای هنرمند ایرانی در حضور 2 داور و چهره سرشناس بین المللی كه هر دو قهرمان جهان در سال ۲۰۱۴ و قهرمان همين مسابقات در كشورهاي ایتالیا، ترکیه و کره جنوبی بودند به رقابت پرداختند كه در نهايت جايزه نفر اول مسابقات لته آرت ايران كه سفر ۷ روزه به كشور برزيل بود به قهرمان مسابقات اهدا شد و این برنده خوش‌شانس حمیدرضا بصیری از خانه باریستای ایران بود.

نقاشی چهره روی قهوه

از دیگر از بخش های جالب توجه هم حضور مهیار تهرانی بود كه در این سه روز این هنرمند کافی گرافیست در نمایشگاه حضور داشت و با ابزار های ویژه روی قسمت سفید کاپوچینو صورت آدم ها را طراحي مي كرد. وی هر روز چند ساعتی را در بخش نمایشگاه و حضور در غرفه ها به اجرای برنامه پرداخت و با استقبال زیادی هم مواجه شد. خیلی از بازدید کننده ها از او می خواستند که صورتشان را روی قهوه نقاشی کند تا بتوانند با آن عکس یادگاری بگیرند.

رقابت هایی برای تمام فصول

به گزارش کافی شاپ دات کام ، مسابقات زیادی هم با اسپانسرینگ خیلی از برندهای حاضر در نمایشگاه برگزار شد. مثل مسابقه تهیه نوشیدنی‌هاي سرد که در روز دوم برگزار شد یا مسابقه ماچا لاته. البته ماچا یکی از سالم‌ترین و مفیدترین چای‌های دنیا است، یک چای شرقی که باید خوب در هاون ساییده بشود تا قابل استفاده باشد و در نهایت هم به رنگ سبز غلیظی سرو می شود. روی این چای هم می‌توان طرح‌هاي(آرت‌هاي) مختلفي را پیاده کرد. در این مسابقه لاته آرتیست‌های خیلی خوبی که یا در مسابقه اصلی حذف شده بودند و یا از خارج از مسابقه بودند، شرکت کردند که در نهایت از میان ده نفر از شرکت کننده‌ها برنده ماچا لاته هم صبح روز جمعه مشخص شد.

آموزش برای تازه واردها و حرفه‌ای‌ها

بساط کلاس‌های آموزشی هم در کنار نمایشگاه برقرار بود ، کارگاه‌هایی به صورت تخصصی برای شرکت کننده‌ها تدارک دیده شده بود که شامل کلاس‌های باریستا، لته آرت و… بود، این کلاس‌های آموزشی تقریبا تمام بخش‌های تخصصی قهوه را پوشش می‌داد.

آموزشگاه خانه باریستا ایران | آموزش قهوه ، باریستا و مدیریت کافی شاپ حرفه ای

دو كارگاه آموزشي عمومی هم در این ۳ روز برگزار شد كه شامل معرفی و آموزش تهيه “قهوه ترک” می‌شد و این کار را آقای تورگای، “قهرمان قهوه ترک” دنیا روی استیج اجرا کرد.

بر باریستاها چه گذشت؟

می توان گفت مسابقات باریستا (لته آرت) مهم ترین بخش این فستیوال بود. برای این بخش میهمان های زیادی دعوت شده بودند و باریستاهای زیادی هم در این رقابت شرکت کرده بودند ، داوری این دوره از مسابقات را هم خانم Chiara Bergonzi قهرمان ۳ دوره لته آرت ایتالیا و نایب قهرمان مسابقات جهانی لته آرت ۲۰۱۴ ، آقای Paul Um یک از معروفترین هنرمندان لته آرت دنیا و قهرمان مسابقات لته آرت کره جنوبی بر عهده داشتند.

http://www.coffeeeshop.com/%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1/image?view=image&format=raw&type=img&id=1550

قهوه ، باریستا ، مسابقه ، مسابقات ، لاته آرت ، لته آرت ، کافه ، کافی ، آموزش قهوه و باریستا ، آموزش کافی شاپ

در روز اول مرحله مقدماتی ۴۸ باریستا در مسابقه حضور داشتند. به همین علت هم مسابقه‌ها از ۱۰ صبح تا هفت و نیم شب طول کشید. این مسابقه‌ها دو به دو و در قالب ۲۴ رقابت اجرا شد که در آن هر کدام از باریستا‌ها باید دو فنجان یک شکل از لته آرت را در زمان ۸ دقیقه تهیه می‌کردند و در اختیار داورها قرار می‌دادند. داورها هم بعد از بررسی فنجان‌ها و شکل‌های ایجاد شده روی آن، بعد از شمارش معکوس با اشاره فنجان مورد نظرشان را انتخاب می‌کردند، در نهایت هم باریستایی که رای بیشتری به دست آورده بود، برنده رقابت می‌شد .

http://www.coffeeeshop.com/%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1/image?view=image&format=raw&type=img&id=1552

از میان این ۴۸ نفر ۲۴ نفر به مرحله بعد صعود کردند. در روز دوم جشنواره، مرحله نیمه نهایی مسابقات از ساعت یک ظهر شروع شد ، این مرحله به این صورت بود که هر کدام از باریستاها به تنهایی روی سن می آمدند و ۲ جفت فنجان قهوه (طبق استاندراد جهانی مسابقات) خود را با طرح مورد نظر در مقابل داورها قرار می‌دادند و داورها هم به این چهار فنجان که دو به دو با طرح‌های کاملا یک شکل و یک اندازه تزئین شده بودند امتیاز دادند، شاخص‌های امتیازدهی هم به پیچیدگی طرح، خلاقیت موجود در طرح و پرهیز از طرح های تکراری، قرینه بودن طرح ، ثابت بودن آن روی فنجان، شبیه بودن آن به طرحی که از قبل در اختیار داورها قرار داده بودند، بسنگی داشت. در نهایت ساعت هفت و نیم عصر ۶ نفری که بیشترین امتیاز را داشتند به دور فینال رفتند، منصور زندی نهاد ، مهراب بهرامی ، فربد رضوی نیا ،

http://www.coffeeeshop.com/%DA%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1/image?view=image&format=raw&type=img&id=1551

در مرحله نهایی اما کار سخت تر شده بود و شرکت کنندگان باید در زمان ۱۰ دقیقه علاوه بر دو جفت فنجان لته آرت یک جفت اسپرسو ماکیاتو را هم طرح می‌زدند که این کار به دلیل سرو ماکیاتو در فنجان‌های کوچک سخت‌تر از لته آرت بود و همه طرح‌ها هم از قبل باید در اختیار داور‌ها قرار می‌گرفت که با طرح زده شده در زمان مسابقه مقایسه شود. داورها دوباره به این طرح‌ها امتیاز می‌دادند و در نهایت هم حمید رضا بصیری از خانه باریستا ایران نفر اول مسابقات و برنده جایزه ویژه (همان سفر معروف به برزیل) شد.

لطفا به این صفحه بروید : آموزش خصوصی قهوه ، باریستا و طراحی روی قهوه لاته آرت

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان شبانه روزی
از طریق واتساپ ارسال کنید